browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Ojciec Pio – początki. Jak dorastał i pracował nad sobą młody Franciszek

Dodane przez dnia 3 lutego 2017

Przyszedł na świat w skromnej, niewielkiej Petrelcinie. Nadane przez rodziców imię Franciszek od pierwszych lat życia kierowało jego zainteresowania w stronę ubogiego świętego z Asyżu. Już jako pięcioletni chłopiec wiedział wiele o życiu świętego Franciszka. Podziwiał go. Był nim zafascynowany do tego stopnia, że obiecał wstąpić w przyszłości do założonego przez niego zakonu.

Gdy młody Franciszek miał dziesięć lat, znalazł sposób na samoumartwienie. Ta metoda dla współczesnego świata jawi się szokująco, niczym pochodząca z innej epoki. Młody chłopiec bowiem podjął post od spożywania pokarmów i picia. Mały Franciszek był skłonny nawet sypiać na podłodze, opierając głowę na kamieniu, który służył mu za poduszkę.

W wieku dwunastu lat przyjął Pierwszą Komunię Świętą oraz sakrament bierzmowania. Proboszcz parafii, ksiądz Salvatore Pannullo, zwany Zi Tore, darzył małego Franciszka wielką sympatią i dostrzegał jego powołanie.

Franciszek do 1897 roku uczęszczał do szkoły podstawowej. Rok później jego ojciec wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i Argentyny,
aby zarobić pieniądze na utrzymanie rodziny i opłacenie nauki syna.

Między 1898 a połową 1902 roku, w ramach programu szkoły średniej, Franciszek pobierał nauki u dwóch nauczycieli: najpierw u ks. Domenica Tizzaniego, a potem u Angela Caccavo. W październiku 1902 roku piętnastoletni Franciszek Forgione poprosił o przyjęcie do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Wiele lat później, kiedy zapytano go, dlaczego wstąpił do tego właśnie zakonu, uśmiechnął się i powiedział: Zawsze lubiłem zakonników, którzy noszą brodę.

W rzeczywistości widział w kapucynach żywy symbol franciszkańskiego ducha. W dniu 6 stycznia 1903 roku Franciszek został przyjęty do nowicjatu w Morcone. Kilkanaście dni później otrzymał habit i przyjął imię: Pio. Następnie został skierowany do klasztoru św. Eliasza w Pianisi,
gdzie ukończył nowicjat i złożył śluby czasowe.

 

Więcej w książce „Ojciec Pio. Droga do świętości” – kliknij tutaj, aby w prostu sposób zamówić książkę i otrzymać w prezencie pachnący różaniec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>