browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Święty Ojciec Pio na zdjęciach – nowa publikacja Instytutu Ks. Skargi

Dodane przez dnia 21 sierpnia 2018

 

 

Postać św. Ojca Pio utrwaliła się na kartach historii nie tylko za pomocą licznych relacji świadków, opisów cudów, jakie dokonywał, czy też publikacji prasowych i książkowych, wydanych za jego życia oraz po jego śmierci. To również bogactwo niezwykłych ilustracji ze świętym w roli głównej – wykonanych w różnych momentach życia Ojca Pio i w rozmaitych kontekstach, które towarzyszyły jego niezwykłej posłudze.instytut Piotra Skargi

 

Do bogatego zbioru fotografii związanych ze świętym w piękny sposób nawiązał Instytut Ks. Piotra Skargi. Zostały one wykorzystane na kartach wydanego w 2018 roku albumu „Święty Ojciec Pio. Wysłannik niebios”. Okazją do wydania publikacji była 50. rocznica śmierci świętego zakonnika. Fundacja Ks. Skargi uzyskała większość fotografii dzięki uprzejmości Wydawnictwa Serafin w Krakowie – wydawcy dwumiesięcznika „Głos Ojca Pio”.

 

Album zawiera także interesującą narrację autorstwa Bogusława Bajora i Michała Wikła, w której nie brak wątków autobiograficznych oraz głębszych refleksji nad najbardziej zdumiewającymi i niewytłumaczalnymi naukowo momentami z życia św. Ojca Pio.

 

Co do samych zdjęć w nim zamieszczonych, warto wspomnieć, iż Ojcu Pio robiono zdjęcia w różnych okolicznościach. Wśród fotografujących byli fotoreporterzy, jak również zwykli pielgrzymi oraz jego przyjaciele. Spora część zdjęć ilustruje świętego zakonnika w trakcie wykonywania posługi – czy to odprawiającego Mszę Świętą przy ołtarzu, czy też spowiadającego w konfesjonale.

 

Warto przy tym wspomnieć, iż w pewnym momencie, gdy stygmaty Ojca Pio stały się faktem publicznie znanym i szeroko komentowanym, władze kościelne – na czas postępowania sprawdzającego mającego na celu zweryfikowanie autentyczności cudów – zakazały świętemu Pio sprawowania posługi. Polecenie to uszanował i wykonał w pełnej pokorze i lojalności. Prawo spowiadania przywrócono Ojcu Pio już w 1934 roku.

 

W albumie nie zabrakło także fotografii krwawiących ran świętego. Najczęściej fotografowano dłonie, choć zachowały się także zdjęcia nóg. O jednej z ran, przykrytej zawsze odzieniem, Ojciec Pio przez całe lata nie informował nikogo, ale zwierzył się z tego sekretu odwiedzającemu go Karolowi Wojtyle.

 

Na zdjęciach zobaczymy także Ojca Pio w samotności oraz w towarzystwie ludzi – dzieci, wojskowych, innych zakonników, nawróconych ateistów. Całość dopełniają fotografie miejsc związanych ze świętym.

 

Album „Święty Ojciec Pio. Wysłannik niebios” to niezwykłe wydawnictwo, które z pewnością ozdobi niejedną domową biblioteczkę i – co najważniejsze – doprowadzi do wzruszenia niejednego czytelnika. Fundacja kierowana przez Sławomira Olejniczaka stworzyła pod względem jakości dzieło wyjątkowe, którym w godny sposób uczczono rocznicę pięciu dekad, jakie upłynęły od odejścia Ojca Pio do Domu Pańskiego.

Więcej informacji na temat Instytutu ks. Skargi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>