Msza Święta, którą odprawiał Ojciec Pio. Gdzie w Krakowie i Warszawie Msza Trydencka?

Msza Święta Trydencka, zwana też przedsoborową, jest pełnoprawnym rytem obrzędowości w Kościele, co potwierdził ogłoszony w roku 2007 przez Benedykta XVI dokument „Summorum Pontificum”. Mało kto jednak wie, że zasadniczo taką Mszę znał św. Ojciec Pio. Na ołtarzu Eucharystii poświęcał znaczną część swego zdrowia, odprawiał ją najczęściej jak tylko mógł, doznając często w jej trakcie wizji bądź mistycznych ekstaz.

Warto wiedzieć, że Ojciec Święty Benedykt XVI nie musiał przywracać Mszy trydenckiej, ponieważ nie została ona zniesiona – jak często się mylnie sądzi – przez Sobór Watykański II. Niemniej jednak, jego dekret rozwiał wątpliwości i zachęcił do zainteresowania wiernych uczestnictwem w tej formie sprawowania Eucharystii. Na naszym blogu także warto o niej wspomnieć, wszak to Msza Święta znana świętemu Ojcu Pio.

Sobór Trydencki z roku 1570 polecił ustalenie jednego wzoru liturgii, czego dokonał papież Pius V na podstawie funkcjonujących do tej pory wzorów sprawowania liturgii. Od znanej powszechnie mszy sprawowanej we współczesnych kościołach różni się ona tym, że odprawia się ją po łacinie, kapłan sprawuje ją twarzą do ołtarza i w powinno się w jej trakcie wykonywać śpiew gregoriański.

Dokument Benedykta XVI porządkuje przepisy liturgiczne i stwierdza, że mszę trydencką można odprawić bez ograniczeń w dzień powszedni, natomiast w niedzielę i święta tylko raz w danej świątyni. Proboszczowie nie powinni odmawiać sprawowania takiej mszy na prośbę wiernych przy specjalnych okazjach, takich jak sprawowanie sakramentu chrztu, bierzmowania, małżeństwa czy pokuty, podczas pogrzebów czy specjalnych wydarzeń, takich jak np. pielgrzymki. Biskup ma prawo wyznaczyć parafię bądź mianować kapelana do sprawowania mszy według rytu trydenckiego. Swobodny wybór ma też kapłan sprawujący Eucharystię bez udziału wiernych.

Przeczytaj także: Ojciec Pio – święty z cukru i wazeliny, czy z krwi i kości?

Sobór Watykański II  wprowadził nowy, powszechny dziś sposób sprawowania Mszy Świętej, zgodnie z ówczesnym rozeznaniem sądząc, że msza przedsoborowa „umrze” śmiercią naturalną. Tak się jednak nie stało – coraz więcej wiernych jest zainteresowanych tą formą liturgii. Szczególnie popularne i żywo uczęszczane są Msze Święte trydenckie z udziałem organów i/lub chóru. Taka uroczysta oprawa, wraz z dymem rozpalonego kadzidła, tworzy niespotykany urok mistycyzmu i szansę na spotkanie z Bogiem realnie obecnym w Najświętszym Sakramencie.

W Polsce w wielu miastach można spotkać wspólnoty i parafie, w których odprawiana jest Msza Święta Trydencka. Istnieją także zakonne i świeckie podmioty wspierające tego typu dzieła, jak np. Bractwo Kapłańskie Św. Piusa X, Bractwo Kapłańskie św. Piotra, Miesięcznik „Egzorcysta”, czy też związane ze Stowarzyszeniem Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi media: portal PCh24.pl i magazyn „Polonia Christiana”.

Msza Święta trydencka w Krakowie regularnie odprawiana jest w Katedrze Wawelskiej a także w Parafii św. Krzyża na Rynku Głównym. Z kolei Warszawa posiada Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej, którego kapłani również regularnie odprawiają takie Eucharystie. Kapłani z Duszpasterstwa odprawiają Msze najczęściej w Katedrze św. Piotra Apostoła, Kościele św. Klemensa, czy też w Kościele pw. Św. Andrzeja Apostoła i Brata Alberta.